Please upgrade your browser to view

PianoCabinet

We've noticed you're using an outdated or unsupported browser. Please upgrade your browser or choose from one of the modern browsers listed above (Chrome, Firefox, Safari, IE9, IE10, IE11) in order to view our website. Thank you for your time and interest in our services.

Servicii Piano Cabinet

Pedodontie

Cabinet stomatologie copii Bucuresti.

Profilaxie

Totalitatea metodelor de prevenire a bolii. Igienizarea orala corecta, alaturi de toate celelalte servicii ale cabinetului, asigura o gura sanatoasa si frumoasa.

Chirurgie

Mici interventii necesare pentru a preveni mari probleme

Estetica

Servicii albire dentara Bucuresti, bijuterii si fatete dentare, injectii si alte procedee de infrumusetare.

Preturi Piano Cabinet

ORTODONTIE 

Consultatie primara

100 RON

Plan de tratament ortodontic

100 RON

Aparat dentar fix/arcada

– metalic mini (argintiu) – tratament simplu

400 EUR

– metalic mini (argintiu) – tratament complex

800 EUR

– ceramic (alb) – tratament simplu

500 EUR

– ceramic (alb) – tratament complex

900 EUR

– ceramic (colorat) – tratament simplu

600 EUR

– ceramic (colorat) – tratament complex

1000 EUR

– safir (transparent) – tratament simplu

600 EUR

– safir (transparent) – tratament complex

1000 EUR

– autoligaturant metalic  – tratament simplu

500 EUR

– autoligaturant metalic – tratament complex

900 EUR

– autoligaturant fizionomic – tratament simplu

700 EUR

– autoligaturant fizionomic – tratament complex

1100 EUR

– Damon metalic – tratament simplu

800 EUR

– Damon metalic – tratament complex

1200 EUR

– Damon fizionomic – tratament simplu

1000 EUR

– Damon fizionomic – tratament complex

1400 EUR

– Linguale – Incognito

2000 EUR

– Linguale – Harmony

1700 EUR

– Linguale – Stb6 (invisible)

800 EUR

– Preprotetic/ postparodontal

500 RON

Invisalign (gutiere invizibile) ambele arcade – tratament simplu ( LITE )

2800 EUR

Invisalign (gutiere invizibile) ambele arcade – tratament complex ( FULL )

3200 EUR

Clear Aligner (gutiere  invizibile) (1 luna / 1 arcada)

200 EUR

Gutiera bruxism (scrasnit dinti)/arcada

200 RON

Aparat dentar funtional ( trainer ) / ambele arcade

1000 lei

Aparat dentar mobil ( placuta ) / arcada

1000 lei

Disjunctor

1000 lei

Mentinator de spatiu

200 RON

Amprenta / arcada

50 RON

Control aparat fix/functional/mobil/arcada

50 RON

Control tratament preluat/arcada

100 RON

Contentie ( mentinerea rezultatelor ) /arcada

500 RON

Control contentie/ambele arcade

50 RON

Reparatii aparat dentar

– recolat bracket nou metalic

40 RON

– recolat bracket nou ceramic

60 RON

– recolat bracket nou safir

80 RON

– recolat bracket autoligaturant

100 RON

– recolat bracket autoligaturant metalic

80 RON

– recolat bracket DAMON fizionomic

160 RON

– recolat bracket DAMON metalic

100 RON

– recoltat bracket lingual

100 RON

– recoltat buton

40 RON

– recolat tub

40 RON

– inlocuire arc la cerere

20 RON

– refacere aparat mobil/functional deteriorat/pierdut

500 RON

– completare retainer

100 RON

– recoltat retainer

200 RON

– relipit disjunctor

50 RON

– refacere gutiera

200 RON

IGIENIZARE

Abonament igienizare: platesti 400 lei si te poti igieniza de câte ori vrei in decursul unui an.
Igienizeaza-te la cabinetul nostru de doua ori, iar a treia oara este cadou din partea noastra.

– detartraj

100 RON

– periaj profesional

80 RON

– air flow

100 RON

– tehnici igienizare la domiciliu + marker placa

80 RON

– toate serviciile de igienizare

300 RON

Cosmetica dentara

albire la cabinet

1000 lei

albire la domiciliu

500 lei

albire pentru puratorii de bracketsi

500 lei

albire pentru devital

400 lei

tatuaj dentar

200 lei

fateta dentara Lumineers

500 euro

fateta dentara portelan

1000 lei

coroana ceramica pe suport de metal

900 lei

coroana ceramica pe suport de metal pe implant ( include bonturile protetice )

1200 lei

coroana ceramica pe suport de zirconiu

1500 lei

coroana ceramica pe suport de zirconiu pe implant ( include bonturile protetice )

2000 lei

 

ESTETICA

Consultatie

100 RON

Acid hialuronic

– augmentare buze

150-250 EUR

– estompare santuri naso-labiale

150-250 EUR

Botox

– estompare riduri de expresie

100-300 EUR

– tratament impotriva sudoratiei excesive

300-400 EUR

– ridicare colturi gura

50-100 EUR

Cercei sterili

100 RON

 

CHIRURGIE

Extractie dentara

– dinte erupt

200 RON

– dinte semiinclus

300 RON

– dinte inclus

400 RON

– dinte temporar

100 RON

Chistectomie

400 RON

Rezectie apicala

400 RON

Gingivectomie

100 RON / dinte

Imobilizare dentara posttraumatica

200 RON

Descoperire chirurgicala in scop ortodontic

200 - 400 RON

Miniimplant ortodontic

500 RON

Implant dentar

400 EUR

Frenectomie

300 RON

Chirurgie ortognata

1000 - 2000 EUR

 

PEDODONTIE

– happy visit (vizitarea cabinetului -> nu este consultatie)

gratuit

– consultatie primara medic specialist

100 RON

– tratament urgenta

90 RON

– control periodic

50 RON

– inhalo-sedare funny gas (protoxid de azot)

140 RON

Dentitie temporara (dinti de lapte)

– obturatie compozit dinte anterior temporar

100 RON

– fateta directa compozit dinte anterior temporar

150 RON

– obturatie compozit dinte posterior temporar

100 RON

– obturatie cu ionomeri de sticla dinte temporar

100 RON

– obturatie glassionomer

90 RON

– coafaj indirect/natural – direct/pulpar dinte temporar

50 RON

– baza de obturatie dinte temporar

50 RON

Dentitie permanenta

– obturatie compozit dinte anterior permanent

150 RON

– fateta directa compozit dinte anterior permanent

250 RON

– fateta directa compozit dinte anterior permanent gr. I

120 RON

– fateta directa compozit dinte anterior permanent gr. II

140 RON

– fateta directa compozit dinte anterior permanent gr. III

160 RON

– coafaj indirect/natural – direct/pulpar dinte permanent

50 RON

– baza de obturatie dinte permanent

50 RON

Endodontie

– pulpotomie

70 RON

– pulpectomie

70 RON

– pasta mumifianta

90 RON

– extirpare devitala

70 RON

– pansament medicamentos tricrezol

50 RON

– tratament medicamentos/sedinta (calciu, antibiotic)

50 RON

– tratament gangrena/necroza pulpara

50 RON

– obturatie de canal dinte anterior temporar

70 RON

– obturatie de canal dinte posterior temporar

110 RON

Chirurgie

– extractie dinte temporar mobil

70 RON

– extractie dinte temporar fara mobilitate

100 RON

– extractie rest radicular dinte temporar

90 RON

– extractie dinte supranumerar/meziodens/monoradicular

150 RON

– extractie dinte permanent

200

Protetica

– coroana metalica dinte temporar

200 RON

– mentinator de spatiu

200 RON

Profilaxie

– pachet igienizare ( contine fluorizare ) dentitie temporara + mixta

150 RON

– pachet igienizare ( contine fluorizare ) dentitie permanenta

200 RON

– periaj / arcada

50 RON

– profi-jet / arcada

50 RON

– detartraj / arcada

50 RON

– fluorizare / arcada

45 RON

– sigilare dinte temporar

50 RON

– sigilare largita dinte temporar

70 RON

– sigilare dinte permanent

100 RON

– sigilare largita dinte permanent

120 RON

– imobilizare / dinte

200 RON

– ICON / dinte

140 RON

Ofertele nu se cumuleaza !

Plata se poate face cu numerar/ card  si puteti achita orice aparat in rate, fara dobanda. 10 % reducere pentru studenti.

Inapoi

Galerie foto Piano Cabinet

Medici dentisti colaboratori
Sector 1
Dr. Diana Preda 0728.769.001
Dr. Cirligeanu Mihaela 0723.433.550
Dr. Tranca Mariana 0722.252.333
Dr. Penteleciuc Sorin 021-313.10.67
Dr. Dinu Lavinia 0722.689.995
Dr. Dumitru Raluca 0722.818.242
Dr. Petcu Daniel 0722.307.898
Dr. Coropciuc Maria 021-212.07.63
Dr. Mihaela Parlog 0720.018.681
Sector 2
Dr. Purcareanu Bogdan 0722.232.264
Dr. Sandru Ruxandra 0722.599.233
Dr. Giga Atena 0744.277.699
Dr. Dancaescu Ingrid 0723.368.478
Dr. Toma Beatrice 0722.950.007
Dr. Burda Luminita 0722.491.597
Dr. Pitica Ioana 021-250.62.52
Dr. Badulescu Valentin 021-653.51.20
Dr. Petreasa Gabriel 021-250.20.04
Dr. David Elena 021-250.33.22
Dr. Tache Anca 0740.076.901
Dr. Flintea Crina 0721.267.907
Dr. Bucur Catalina 0722.761.920
Dr. Olteanu Lenuta 0723.322.105
Dr. Vulpe Eugenia 0729.342.453
Dr. Barakat George 0721.205.163
Dr. Diaconu Mariana 0725.652.050
Dr. Folica Constantin 021-311.30.55
Dr. Catana Florin 0722.970.016
Dr. Lates Gabriel 0723.605.329
Dr. Voicu Cristina 0744.348.385
Dr. Cosoroaba Valentin 0751.164.429
Dr. Stefan Bogdan 0723.368.862
Dr. Corina Ene 0722.307.719
Sector 3
Dr. Sima Rozalia 021-320.79.75
Dr. Georgescu George 0733.484.684
Dr. Gomoiu Catalin 0744.311.092
Dr. Dinu Anca 0745.750.657
Dr. Neculae Danut 021-340.22.54
Sector 4
Dr. Gocoteanu Mihai 021-330.87.72
Dr. Cumpata Romeo 0722.540.786
Dr. Carciumareasa Leny 021-683.66.15
Sector 5
Dr. Leonescu Gabriela 0723.531.523
Sector 6
Dr. Ardeleanu Mihaela 0744.883.305
Dr. Burcea Bogdan 0722.683.128
Inapoi
Medici dentisti colaboratori

In atentia Doamnelor/Domnilor Doctori interesati de o posibila colaborare

Precum stim, un procent considerabil din pacienti pot avea indicatii de tratament ortodontic (fie ei copii sau adulti, fie necesitand un tratament interceptiv sau unul curativ, ori unul pre/ postchirurgical/ preprotetic/ postparodontal, cu aparate mobile/fixe sau tehnici linguale). Colaborand, ii putem ajuta mai bine.
O sa va prezint pe scurt avantajele unei colaborari si sper sa reusesc a va convinge sa ma contactati pentru a le detalia :

  • veti putea oferi o gama mai larga de servicii si astfel imaginea clinicii poate deveni si mai buna;
  • veti imbunatati si mai mult calitatea unora din tratamentele oferite de dvs;
  • veti obtine un procent de 10% din urma tratamentelor de specialitate oferite pacientilor dvs.

In timp, colaborarea noastra se va dovedi si mai avantajoasa. De pe acum, va pot asigura de urmatoarele:

  • corectitudine si profesionalism (intarite de continua participare la diferite cursuri de specialitate si de actualitate );
  • respectarea si incurajarea fidelitatii pacientilor (cabinetul nostru din Bucuresti prestand exclusiv servicii de ortodontie si profilaxia aferenta pe toata perioada tratamentelor ortodontice, aparitia leziunilor odontale, a indicatiilor de extractie/interventii chirurgicale impuse de planul de tratament sau orice alte probleme stomatologice, ne vor determina sa indreptam pacientul de fiecare data catre dvs).

Pentru orice infomatii va rugam contactati-ne.

Cu cele mai bune ganduri,
Dr. Anca Pandele

PS: pentru orice detalii care va pot ajuta sa luati o decizie despre colaborarea noastra in privinta serviciilor de ortodontie, va rog sa ma contactati la numarul de telefon 0722.384.151.

Inapoi
Intrebari frecvente

Am pus la punct o lista de intrebari/curiozitati frecvent intalnite, impreuna cu raspunsuri posibile. Pentru orice nelamurire sau informatii suplimentare, nu ezitati sa ne contactati - va stam oricand la dispozitie.

Introducere in Ortodontie. Tu la ce minut te regasesti?

Colaj direct

Colaj indirect

Periaj

Periuta interdentara

Ata dentara

Extractii seriate ale dintilor de lapte

Extractii indicate de tratament

Extractii indicate de tratament

Extractii indicate de tratament

Extractii indicate de tratament

Ligaturi colorate

Ligaturi transparente

Bracketsi autoligaturanti

Anomalii cl II

Asimetrii

Anomalii cl III

Inchiderea spatiilor

Disjunctor

Canin inclus in palat

Stripping pentru obtinerea spatiului

Stripping pentru remodelarea incisivilor

Mini implante

Mini implante

Inaltarea ocluziei

Indreptarea molarului in vederea protezarii

Reconstruirea incisivului nanic

Inchiderea spatiilor in anodontia (lipsa) incisivului lateral

cl III

cl II

Ocluzie deschisa

Zambet gingival

Genioplastie

Crossbite anterior

Twin block

Distalizarea molarilor

Retainer

Trainer

Parerile pacientilor
Bine de stiut
Parerea pacientilor
Clara Draghici
Experienta mea la Piano Cabinet Bucuresti a fost una frumoasa, cu dureri de dinti si regim fara sa ma chinui prea mult :)) dar pozele de final au meritat toate aceste lucruri, pentru ca este un rezultat pe masura cabinetului, unul minunat ce nu ma asteptam sa il obtin intr.un timp atat de scurt. Totul a fost posibil datorita doamnei Dr Anca Pandele si a echipei Piano Cabinet! Multumesc ca ati facut posibil acest lucru!
Costache Lorena
De mica am avut probleme cu dintii si pe parcursul anilor am fost nevoita sa schimb mai multi medici ortodonti. Din pacate , nimeni nu a reusit sa imi rezolve aceasta problema. Acum 2 ani , fratele meu m-a indrumat catre "Piano Cabinet" unde am urmat sfaturile doamnei doctor si totul a fost mai mult decat minunat. Astazi, pot zambii datorita Doctoritei Anca Pandele pe care o apreziez foarte mult pentru tot ceea ce face si ii multumesc din suflet. Mi-a facut cei mai frumosi dinti !!!!
Ionut Valentin Hornea
D-na dr. Anca Pandele este profesionista in domeniul ei si prietenoasa cu pacientii. Rezultatul final este exceptional, mult mai bine fata de cum mi-am imaginat. Sunt multe de spus, o sa ma opresc la atat: dupa prima intalnire cu d-na dr. am stiut ca este exact ce-mi trebuie, explicatii clare, la obiect si cu multiple variante din care sa aleg. Va multumesc pentru tot.
Duta Bogdan Mihai


Cabinet Piano

I
Ai dintisorii strambi de la natura
Sau vicii precum supt de degetel
Colegii-ti zic cu totii “castorel” ?
E timpul sa venim cu o masura!
II
Bijuterii din sarma:un aparat dentar
Cu plastic colorat in ce culoare vrei
Dantura el face, dragii mei
Frumoasa,dreapta ca la superstar !


“PIANO CABINET “ e ajutor la greu
Sa poti musca acum correct-
O dictie sa ai si zambetul perfect
Si,..Nu te doare ,pe cuvantul meu !
Andra Vasilcovschi
Recomand cu caldura Piano Cabinet Bucuresti. De 10 ani am tot incercat sa ma mobilizez sa fac o schimbare. Pe parcursul acestora am cerut parerile mai multor doctori ortodonti, dar cea care m-a convins a fost Dna Doctor Anca Pandele. Am pornit inital cu reticenta la drum. Tratamentul ortodontic presupunea scoaterea a 8 dinti sanatosi, lucru cu care mi-a fost greu sa ma impac, dar ma bucur ca am avut incredere in Dna Doctor Anca Pandele. Sunt extrem de multumita de rezultatele obtinute in doar 1 an si jumatate si nu as ezita deloc daca ar fi necesar sa iau din nou aceeasi decizie. Profesionalism, grija fata de pacienti, seriozitate, materiale de calitate si preturi foarte bune. Nu in ultimul rand, o atitudine pozitivia si o atmosfera calda si primitoare. Nu am simtit deloc ''frica de dentist''.
Ioana Stoica
Pentru cei care doresc o imbunatatire a imaginii, rezultatele la final sunt impresionante, insa este necesara rabdare si perseverenta. Pe langa factorul esthetic, sunt si beneficii asupra sanatatii. Metodele doamnei Dr. Anca Pandele au fost eficiente. La sfarsit dintii aratau perfect. Va recomand cu incredere Piano Cabinet.
Maria Crihan
Am urmat un tratament ortodontic la d-na dr. Anca Pandele la Piano Cabinet, am purtat aparat ortodontic ceramic doar sus, timp de 7 luni. Nu a fost nevoie de extractii. Dintii s-au indreptat repede, cam dupa primele 2-3 luni. In rest, tratamentul a fost usor, nu am avut dureri, doar de cateva ori am simtit un usor disconfort dupa vizita de control. Voi purta in continuare aparat de contentie, ca sa mentina dintii pe pozitii si sa nu "migreze". Aparatul este util pentru indreptarea dintilor, poate fi purtat la orice varsta (eu am 59 de ani, am facut acest "pas" la indemnul fiicei mele care a purtat si ea aparat timp de 2 ani). Recomand cu incredere cabinetul d-nei doctor, a fost intotdeauna foarte amabila, a lucrat usor si cu profesionalism.
Andreea Georgescu
Pe parcursul controlului efectuat am fost tratata foarte bine, toti cei de la cabinet s-au purtat excelent. Am avut aparat dentar ceramic, l-am purtat 3 luni. In acest timp, dintii mei au devenit drepti, exact asa cum ma asteptam. Controalele au fost efectuate mereu la timp, nu au fost necesare reprogarmari. Recomand cu drag acest cabinet.
Claudia Lapa
In primul rand, vreau sa va marturisesc ca regret foarte mult ca nu mi-am pus aparat de mica. Acest cabinet Piano mi-a fost recomandat, iar eu il voi recomanda la randul meu cu mult drag, deoarece am fost tratata cu multa caldura si profesionalism. Am avut aparat dentar doar sus, unde am avut o problema mai delicata, iat dupa aceasta experienta si dupa un rezultat excelent, sunt foarte nerabdatoare pentru a-mi pune aparat si jos in cel mai scurt timp. Va multumesc, Piano Cabinet.
Magdalena Ruxandra
Despre PianoCabinet va pot spune ca este poate cel mai primitor cabinet prin care am pasit. Iar dna Dr Anca - una din cele mai dragute si amabile doctorite. Ca o profesionista ce este, inca de la prima sedinta dna Dr a stiut sa-mi stearga orice dubiu ca dantura mea va mai arata vreodata normal, ca dintii mei vor fi aliniati ca la carte. Cu acest dubiu am trecut pragul cabinetului ... eram complexata din cauza danturii mele strambe si constienta ca la 30 de ani nu am sa mai reusesc sa rezolv aceasta problema. Acum dupa un an de zile am terminat tratamentul orto si sunt inca uimita de minunea care a facut-o dna Dr cu dintii mei. Ii sunt recunoscatoare pentru tot ce a facut (atat pentru rezolvarea problemei danturii mele cat si pentru ajutorul acordat in alte problemele medicale, altele decat cele legate de acest domeniu) si chiar merita numai cuvinte de lauda si respect. Sa nu uit ca la fiecare vizita cele doua asistente m-au tratat cu un zambet, ceva dulce si un pahar cu suc. Va recomand cu caldura si incredere sa pasiti si sa urmati tratamente in acest cabinet sub indrumarea dnei Dr. Anca Pandele.
Laura Popescu
Cu toate ca am decis sa-mi "aranjez" zambetul la aproape 40 de ani, trebuie sa admit ca a fost una dintre cele mai bune decizii luate in ultimii ani. Cochetam cu ideea de foarte mult timp insa parerile gresite ale celor din jur sau sfaturile neavenite a unor medici "de specialitate" m-au facut sa tot aman momentul. Mi se spusese ca dupa 35 de ani trebuie sa stau minim 2 ani cu aparatul dentar ceea ce evident ca m-a facut sa renunt la idee mai ales ca profesia imi cere sa tin des conferinte de vanzari in fata unui auditoriu. Nu doream sa apar timp de 2 ani cu un aparat neplacut estetic si cu o pronuntie destul de greoaie mai ales daca prezentarile erau in engleza. In 2011 am primit mail de la o prietena, abonata la site-urile de reduceri. Mailul era despre Piano Cabinet: reduceri masive, aparate incognito, poze inainte si dupa, zambete frumoase, impecabile, timp record de purtare (in sensul redus, evident). Mi-am zis ca un consult nu ma costa nimic nici la propriu nici la figurat. M-am programat ... M-a intampinat o atmosfera foarte relaxata, eleganta ... Muzica buna rasuna in surdina, era ceva prietenos acolo, nu ma simteam deloc la doctor! Mai mult, era ca atunci cind mergi la salon si coafeza este perfect coafata ceea ce-ti da o mare incredere si abia astepti sa te asezi mai repede pe scaun sa-ti faci parul. Zic asta pentru ca atit Dna Doctor cit si Dna Asistenta, aveau o dantura IMPECABILA!!! Purtasera si ele aparat :-). De la prima mea intalnire cu Piano Cabinet, dupa 4 luni aveam dintii drepti!!! Incredibil de repede, nu?
Laura Elena Rasia
In primul rand, vreau sa va marturisesc ca Piano Cabinet este singurul cabinet din Bucuresti in care am pasit cu placere. Este prima oara in cei 19 ani, cand merg cu placere, fara sa-mi fie teama, la un doctor. Dna Dr. Anca Pandele este o persoana deosebita, care mi-a inlaturat orice dubiu cu privire la starea dintiilor mei si a sanatatii mele, inclusiv. Eram complexata din cauza danturii mele, dintii fiind foarte strambi, dar din prima vizita la Piano Cabinet, am realizat ca acest complex va disparea. Dna Dr. mi-a fost recomandata de Zabava Corina, colega mea de banca, a carei dantura este incredibila, in urma unui tratament, ce a durat 1 an de zile si recomand si eu la randul meu, tuturor ce au nevoie. Am urmat tratamentul orto, avand aparat fix, din ceramica. Desi se prevedea un tratament anevoios,de lunga durata, din cauza numeroaselor dificultati , a durat doar un an de zile. Dintii mei arata incredibil! Singurul regret este acela ca nu am apelat la Dna Dr. mai devreme,de aceea recomand ca imediat ce depistati o problema, sa apelati cu incredere la serviciile Dnei Anca Pandele. Intotdeauna o sa fiti intampinat cu caldura, opitalitate, un pahar de suc si prajituri, iar rezultate sunt incredibile! Indepartarea aparatului a reprezentat cel mai fericit moment. Am realizat ca am o dantura impecabila, "la boloboc", cum spun colegii mei si ca efortul depus timp de 1 an de zile a meritat. Recomand cu incredere Piano Cabinet! Multumesc Dna Dr.!
Olimpia Dragan
In urma cu 10 luni am achizitionat un voucher pentru un aparat dentar ceramic. Nu stiam la ce sa ma astept, fiind o oferta cumparata de pe site-urile cu vouchere, dar spre surprinderea mea am descoperit un cabinet foarte frumos, o echipa primitoare, iar doamna dr. Anca Pandele un profesionist de nota 10+. De la inceput mi s-au explicat toti pasii, doamna doctor mi-a oferit 2 variante de tratament ortodontic, lasandu-ma sa aleg ce varianta doresc. Aparatul dentar ceramic a fost aproape invizibil, m-am obisnuit foarte repede cu elsi cu noile tabieturi. Tratamentul a durat doar 7 luni, iar rezultatul a fost peste asteptarile mele si ale familiei, mai ales a sotului care nu vedea necesitatea acestui aparat. De azi am un zambet perfect. Multumesc mult doamna dr. Anca Pandele, va voi recomanda tuturor!
Luana Lita
Desi nu-mi doream sa-mi pun aparat dentar si desteam idea de a purta, pot sa spun ca acum ma declar total multumita de alegerea facuta. Rezultatul final m-a facut sa uit cu desavarsire de toate durerile si disconfortul de la inceput. Sunt foarte multumita de alegerea facuta si recomand tuturor sa-si resolve aceste probleme chiar daca par greu de infruntat ... la inceput. Multumesc mult doamna Dr. Anca Pandele pentru suportul, munca si intelegerea acordata, rezultand insa o prietenie frumoasa, ce sper sa tina mult timp de aici incolo!
Diana Lazeanu
Va multumesc pentru viteza cu care mi-ati indreptat dintii, pentru discountul oferit, pentru rezultatul spectaculos si pentru seriozitate. Apreciez ca mi s-au dat toate informatiile cerute la timp si ca pretul a fost cel corect. Foarte bine organizati si o atmosfera placuta.
Marius Sirbu
Eram in cautarea unei igiene mai bune si a unei simetrii. Mai mult de atat, in urma tratamentului ortodontic, am invatat ce inseamna o dantura sanatoasa si cum sa o pastrez asa pe termen lung! A fost ceva de munca, dar merita efortul din plin. Acum, totul este altfel!
Marina Badoi
Recomand cu caldura acest cabinet. Doamna doctor si asistentele sunt un personal incantator si deschise la orice fel de probleme. Va multumesc pentru ca dintii mei s-au indreptat extrem de repede!
Andreea Dan
Sunt foarte foarte multumita de rezultatul obtinut, de serviciile de calitate oferite in cadrul cabinetului, dar si de personal (doamna doctor este mega super profi si draguta). Recomand cu toata increderea si cu tot dragul. Multumesc pentru tot.
Irina Cojocaru
Piano Cabinet Bucuresti este locul potrivit pentru a obtine un zambet perfect. Aici, pot spune ca esti tratat cu profesionalism de o echipa tanara, ce pune dorintele pacientilor pe primul loc si tine cont de cele mai mici detalii. Recomand cu incredere.
Anca Rosu
A fost o "experienta" placuta, mi-am dorit foarte mult acest aparat si nu regret absolut deloc ca am facut aceasta alegere. Doamna doctor impreuna cu echipa cabinetului, de-a lungul "tratamentului" au faut o treaba foarte buna, progresele vazandu-se de la control la control, in final rezultatul fiind exceptional, exact cum mi-am dorit.
Cristina Chirculescu
Am fost foarte multumita de serviciile oferite. Doamna doctor mi-a explicat cu rabdare toti pasii tratamentului, iar ceea ce mi-a placut cel mai mult a fost atmosfera primitoare si calduroasa.
Inapoi
Bine de stiut

Dintii se pot proteja, cu ajutorul tratamentelor de profilaxie, prevenind cariile si alte afectiuni orale. Igienizarile profesionale, insusirea unor tehnici corecte de curatare la domiciliu, sigilarile, fluorizarile si testele de saliva sunt metode care ne fac viata mai usoara.

Dintii se pot indrepta, in cadrul tratamentelor ortodontice, cu ajutorul aparatelor dentare. Fixe sau mobile, la copii si la adullti, au acelasi scop, acela de a preveni cariile, bolile parodontale, tulburarile digestive, cefalea si durerile de spate. Astfel se asigura functionalitatea si estetica maxima, necesare pentru un corp si o minte sanatoasa.

Dintii se pot infrumuseta prin intermediul tratamentelor de cosmetica dentara. Sanatosi, drepti si protejati, acum dintii nostri merita un rasfat. O albire la cabinet sau la domiciliu a dintilor, poate chiar un tatuaj dentar. Vor fi stralucitori la propriu.

Profilaxia = Ansamblu de actiuni medico-sanitare care se iau in scopul prevenirii bolilor. (DEX 2004)
Pentru profilaxia cariei dentare, e bine de stiut ca exista trei factori implicati in aparitia acesteia si toti pot fi combatuti:

1. Dintele in sine, cu structura, forma si pozitia sa: Structura poate fi afectata de carente vitaminice sau afectiuni generale, putand fi inbunatatita printr-o dieta echilibrata si prin fluorizari (aplicatii locale sau pastile cu fluor) astfel dintele devenind mai rezistent la carii.

Forma sa poate fi modificata prin sigilari (aplicatii de materiale albe in santurile maselutelor pentru “indulcirea reliefului accidentat” al acestora), astfel retinand mai putine resturi alimentare si deci devenind mai rezistent la carii.

Pozitia sa poate fi corectata prin tratamente ortodontice, (menite sa rezolve acele inghesuiri/spatieri dentare ce favorizeaza retinerea resturilor alimentare, lezarea gingiei si impiedica buna igienizare), astfel dintele devenind mai rezistent la carii. In plus tratamentele ortodontice asigura, pe langa sanatatea dintilor, si pe cea a gingiei, a osului si a articulatiilor, realizand o functionalitate si o estetica maxime.

2. Placa bacteriana, adica acele microorganisme ce pot fi cu success indepartate printr-o igienizare la domiciliu (spalat pe dinti de doua ori pe zi, folosind o tehnica, periuta si pasta de dinti corespunzatoare; utilizarea atei si apei de gura cel putin o data pe zi) si la cabinet (o data la 6 luni, unde puteti beneficia de detartraje, periaje profesionale si tehnici moderne de igienizare “airflow”). In plus, avantajul vizitelor regulate la cabinet consta in depistarea cat mai precoce a afectiunilor stomatologice.

3. Dieta echilibrata si diversificata e sanatoasa pentru tot organismul, dar in ceea ce priveste aparitia cariilor, e bine sa cunoasteti alimentele ce cresc riscul (carbohidratele, dintre care cele mai ‘rele’ fiind dulciurile si fainoasele; frecventa si durata de consum crescute, rafinarea, consistenta lipicioasa a acestor alimente cresc mai mult acesc risc), dar si ce cele ce scad riscul (alimente uscate, sarate, branzeturile, lactatele, cacaoa, guma de mestecat).

Pentru aparitia cariei e nevoie de prezenta tuturor factorilor mentionati, principiul fiind urmatorul: pe un dinte neigienizat se pot depune bacterii ce folosesc alimente din dieta noastra pentru a sintetiza acid, ce ‘sapa’ in dinte, formand caria. In concluzie, nu exista restrictii in dieta, atata timp cat dintii sunt curati si protejati!

Inca un sfat
Dragi parinti, va rog sa mergeti cu copilul la un prim control stomatologic inainte sa aiba o cariuta sau sa-l doara ceva; in felul acesta prima vizita la dentist va fi de cunoastere si deci va fi una placuta. Prima impresie conteaza!

Inapoi
Contacteaza-ne

Pentru orice informatii suplimentare, sau pentru programari puteti folosi formularul de mai jos. Veti fi contactati pentru confirmare de catre unul din reprezentantii nostri in cel mai scurt timp posibil.